دوره 8، شماره 4 - ( زمستان 1400 )                   جلد 8 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Salari N, Ahmadidarrehsima S, Pilevarzadeh M, Rafati F, Mehralizadeh A, Dastyar N. Investigating the factors creating a gap between theoretical knowledge and clinical practice from the viewpoint of students of Jiroft University of Medical Sciences: a descriptive cross-sectional study. DSME. 2021; 8 (4)
URL: http://dsme.hums.ac.ir/article-1-339-fa.html
سالاری نسیبه، احمدی دره سیما سودابه، پیله ورزاده مطهره، رفعتی فوزیه، مهرعلیزاده اکبر، دستیار ندا. بررسی عوامل ایجاد فاصله بین دانش نظری با عملکرد بالینی از دیدگاه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جیرفت: یک مطالعه توصیفی - مقطعی. راهبردهای توسعه در آموزش پزشکی. 1400; 8 (4)

URL: http://dsme.hums.ac.ir/article-1-339-fa.html


کارشناس ارشد مشاوره در مامایی، دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، جیرفت، ایران.
چکیده:   (285 مشاهده)
مقدمه: فاصله بین دانش نظری با عملکرد بالینی همواره یکی از چالش هاس آموزش در رشته های مختلف علوم پزشکی بوده است. هدف از این مطالعه تبیین عوامل تاثیرگذار بر ایجاد فاصله بین دانش نظری با عملکرد بالینی از دیدگاه دانشجویان به منظور اراده راهکارهای  است.
روش‌ها: این مطالعه توصیفی - مقطعی در زمستان سال ۱۳۹۹ بر روی 330 نفر از دانشجویان پزشکی، پرستاری، مامایی، اتاق عمل و هوشبری دانشگاه علوم پزشکی جیرفت انجام شد. افراد به صورت سرشماری وارد مطالعه شدند و داده‌ها با کمک پرسشنامه بررسی راهکارهای کاهش شکاف بین دانش نظری با عملکرد بالینی، جمع‌آوری و از طریق مشخصه‌های آماری میانگین و انحراف معیار و در سطح استنباطی از طریق آزمون‌های تی، ضریب همبستگی پیرسون تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: درحیطه‌های بررسی شده، عوامل مربوط به دانشجو، عوامل مربوط به برنامه‌ریزی آموزشی و عوامل مربوط به استاد و مربی به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را از دیدگاه دانشجویان کسب کردند که از بین عوامل مربوط به استاد و مربی، عامل تجربه بالینی اساتید و مربیان با میانگین 90/0±50/2، از بین عوامل مربوط به دانشجو، عامل داشتن علاقه به رشته تحصیلی با میانگین نمره 88/0±87/2 و در میان عوامل مربوط به برنامه‌ریزی آموزشی نیز مشخص بودن برنامه درسی بالینی با میانگین 92/0±47/2 به عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین عوامل مؤثر بر کاهش دانش نظری و عملی توسط دانشجویان معرفی شدند،
نتیجهگیری: عوامل متعددی در حوزه آموزش علوم پزشکی در کاهش فاصله بین دانش نظری با عملکرد بالینی تأثیرگذار هستند. مسلما رفع این موارد به آسانی صورت نخواهد پذیرفت اما توجه به عوامل بیش همبسته و زمینه ساز به ویژه از دیدگاه ذی نفعان ااصلی آموزش می تواند در برنامه ریزی موثر در این خصوص کمک کند.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/6/6 | پذیرش: 1400/10/10 | انتشار: 1400/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به راهبردهای توسعه در آموزش پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Development Strategies in Medical Education

Designed & Developed by : Yektaweb

Creative Commons License
Development Strategies in Medical Education by http://dsme.hums.ac.ir/ is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.