دوره 7، شماره 2 - ( پاییز و زمستان 1399 )                   جلد 7 شماره 2 صفحات 23-37 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (862 مشاهده)
تاریخ وصول: ۹۸/۱/۲۸   تاریخ پذیرش: ۹۸/۴/۳۱

مقدمه: دوره‌ی کارشناسی ارشد پرستاری در پی تربیت پرستار حرفه‌ای است که به‌عنوان یک پرستار متخصص بتواند خدمات و مراقبت‌ها را در عرصه‌های مختلف فرد، خانواده و جامعه ارایه دهد. لذا این مطالعه با هدف مقایسه نظام آموزشی دوره کارشناسی ارشد رشته پرستاری در ایران و آلبرتا انجام شده است.

روش کار: این مطالعه به روش توصیفی- تطبیقی در سال ۱۳۹۷ انجام شد. جهت مقایسه نظام آموزشی از الگوی بردی که شامل چهار مرحله توصیف، تفسیر، هم‌جواری و مقایسه است، استفاده شد. جستجوی اینترنتی، از سایت وزارت بهداشت ایران، انجمن پرستاری و نیز سایت معتبر دانشگاه آلبرتا کانادا، مورد استفاده قرار گرفت. سپس، داده‌ها طبقه‌بندی و مورد مقایسه قرار گرفت.

یافته‌ها: سیر دگرگونی‌های رشته‌های کارشناسی ارشد پرستاری، هم در ایران و هم در آلبرتا بر پایه نیازهای جامعه، شکل گرفته است. تحصیل در دانشکده‌های پرستاری ایران وابسته به شرکت در آزمون کارشناسی ارشد پرستاری است که توسط وزارت بهداشت برگزار می‌گردد؛ پذیرش دانشجو در آلبرتا بدون آزمون مشروط به داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی، معدل دوره‌های قبلی، گذراندن واحدهای همچون آمار و روش تحقیق، داشتن تجربه بالینی، توصیه‌نامه و پرستار دارای مجوز کار می‌باشد.

نتیجه‌گیری: نظام بهداشتی و خدمات سلامت، جهت ارایه مراقبت‌های بهداشتی با کیفیت و در نتیجه بهبود ایمنی بیمار، نیازمند تدوین نظام آموزشی بر اساس صلاحیت علمی و عملی و الگوبرداری از نظام آموزشی برتر دنیا می‌باشد.

کلیدواژگان:
آلبرتا، ایران، برنامه درسی، مدل بِردی، مطالعه تطبیقی

 
…لطفاً به مقاله به شکل زیر استناد کنید:

نبی‌زاده‌قرقوزار ز، ادیب‌حاج‌باقری م،‌ بلندیان‌بافقی ش. مقایسه تطبیقی نظام آموزشی دوره کارشناسی ارشد پرستاری در ایران و دانشکده پرستاری آلبرتا. مجله راهبردهای توسعه در آموزش پزشکی، پاییز و زمستان ۱۳۹۹؛ ۷ (۲): ۲۳- ۳۷.
 

 
متن کامل [PDF 763 kb]   (52 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/1/28 | پذیرش: 1398/4/31 | انتشار: 1399/2/28