دوره 6، شماره 1 - ( بهار- تابستان 1398 )                   جلد 6 شماره 1 صفحات 12-21 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (152 مشاهده)
مقدمه و هدف: رسالت وب ‌سایت‌های دانشگاهی ارایه خدمات به کاربران و طراحی کارآمد محتوای اطلاعاتی است که حاوی اطلاعاتی ارزنده برای اساتید، دانشجویان و سایر کاربران می‌باشد. بنابراین این مطالعه با هدف تعیین بررسی میزان رضایت‌مندی دانشجویان از به‌روز بودن وب ‌سایت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه انجام شد.
روش‌ها: در یک مطالعه توصیفی، شش وب ‌سایت دانشگاه علوم پزشکی، دانشکده‌های (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مامایی و پرستاری، بهداشت و پیراپزشکی) در کرمانشاه از نظر به‌روز بودن با هم مقایسه شدند، همچنین تعداد 650 دانشجو به صورت تصادفی انتخاب شدند و از نظر میزان رضایت‌مندی از وب‌ سایت‌های دانشگاه مورد پرسش قرار گرفتند، ارزیابی وب‌ سایت‌ها از طریق آنالیز محتوا صورت گرفت و برای تعیین رضایت دانشجویان از به‌روز بودن وب ‌سایت‌ها از آزمون‌های T-Test مستقل و آنالیز واریانس با استفاده از نرم افزار SPSS استفاده شد.
یافته‌ها: در این پژوهش در کل 28عنوان اقلام اطلاعاتی موجود در شش وب ‌سایت مورد مطالعه، استخراج شده و در شش گروه اطلاعات اساتید، محتوای اطلاعاتی عملکرد گروه، محتوای اطلاعاتی رشته، محتوای آموزشی و پژوهشی طبقه ‌بندی شدند. میزان رضایت دانشجویان دانشگاه از عناصر اطلاعاتی مانند اطلاعات اساتید و محتوای اطلاعاتی گروه در حد متوسط و از اطلاعات پژوهشی رضایت کمتری دارند (05/0>p).
نتیجه‌گیری: به کارگیری شاخص‌های استاندارد در طراحی صفحات وب ‌سایت دانشگاه‌ها و به‌روزرسانی آن، موفقیت در امر جست‌و جوی اعضای هیأت علمی، افزایش ظرفیت محتوای وب‌ سایت و صرفه‌جویی در وقت کاربران نقش مهمی دارد. لذا نیاز است مدیران در این زمینه اقدامات لازم را برای بهبود کیفیت امور انجام دهند.
واژه‌های کلیدی: اینترنت، دانشگاه ها، طبقه بندی
متن کامل [PDF 715 kb]   (60 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲ | انتشار: ۱۳۹۷/۹/۷