دوره 8، شماره 1 - ( بهار 1400 )                   جلد 8 شماره 1 صفحات 80-91 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (386 مشاهده)
مقدمه: ارزشیابی بخشی جدایی­ ناپذیر از فرایند آموزش است و از اهمیت ویژه­ای برخوردار می­ باشد. همچنین پیشرفت فناوری­های نوین موجب تغییر در نحوه یادگیری و آموزش شده است و متناسب با آن، ارزشیابی نیز دچار تغییر شده است. هدف پژوهش حاضر، بررسی عنصر ارزشیابی در یادگیری الکترونیکی می­ باشد.
روش کار: پژوهش حاضر از نوع پژوهش­های کیفی است که با رعایت اصول موضوعه پارادایم کیفی صورت گرفته است. روش گردآوری اطلاعات، مطالعه اسنادی و جستجوی اطلاعات علمی از منابع مکتوب و دیجیتال است. داده­ های گردآوری شده نیز با استفاده از رویکرد توصیفی-تفسیری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
نتایج: یافته ­های پژوهش نشان داد که در یادگیری الکترونیکی، ارزشیابی از دو منبع یادگیرندگان و دوره آموزشی و به صورت ارزشیابی آغازین، ارزشیابی تکوینی، و ارزشیابی پایانی صورت می­گیرد. همچنین یافته ­های پژوهش حاکی از اینست که دلیل انجام ارزشیابی در یادگیری الکترونیکی عبارتند از: ارزشیابی به عنوان جزء لاینفک هر نوع نظام آموزشی، کمک به یادگیرنده، و کمک به یاددهنده.  از روش­های مختلفی همچون آزمون­های آنلاین، وبینار، پورتفولیو، انجمن­های گفتگو، ارزشیابی تلفنی، پروژه، خودارزشیابی، سنجش همتایان، مقاله، و ... برای ارزشیابی در یادگیری الکترونیکی استفاده می­ شود.
نتیجه گیری: در واقع، ارزشیابی در هر نوع نظام آموزشی (چه سنتی و چه الکترونیکی) از اهمیت ویژه­ای برخوردار است و همواره باید مورد توجه قرار گیرد چرا که موجب روشن شدن شرایط و موقعیت­های مختلف می­ شود و از طریق آن می­توان به اصلاح و بهبود یادگیری پرداخت.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/10/30 | پذیرش: 1399/5/1 | انتشار: 1400/1/10