دوره 8، شماره 1 - ( بهار 1400 )                   جلد 8 شماره 1 صفحات 12-1 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


چکیده:   (3563 مشاهده)
مقدمه: یکی از عوامل بسیار مهم در فرایند یادگیری دانشجویان انگیزه تحصیلی می باشد که می تواند بر ابعاد مختلف عملکردی دانشجویان در محیط های آموزشی اثرگذار بوده و مستقیما موفقیت تحصیلی را مورد تاثیر قرار دهد. انگیزه­ی تحصیلی یکی از ملزومات یادگیری و ابزاری برای تحقق اهداف آموزشی و تربیتی به حساب می­آید و هدف اصلی از انجام این مطالعه، ارائه راه کارهای افزایش انگیزه تحصیلی در دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی می باشد.
روش ها: این مطالعه در حیطه تحقیقات کاربردی قرار دارد و با تکنیک گروه اسمی انجام شده است. جامعه آماری مطالعه دانشجویان مقطع دکتری تخصصی آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران بودند. مطالعه با طرح سوال اساسی و سپس پاسخ آن در فرایند گروه اسمی انجام گرفت.
یافته ها: متغیرهایی مانند بهره مندی از وجود اساتید توانمند، بهبود محیط آموزشی، تعامل مناسب استاد و فراگیر، و ایجاد امکانات رفاهی مناسب به ترتیب در رتبه های اول تا چهارم بر انگیزه تحصیلی دانشجویان اثرگذار هستند.
نتیجه گیری: شناخت و پی بردن به عوامل تاثیر گذار در ایجاد انگیزه ادامه تحصیل، در دانشجویان ضروری است تا با مشخص شدن عوامل موثر، مسئولان امر بتوانند با اتخاذ تدابیر و راهکارهای موثر و نیز برنامه ریزی کارآمد، راه را برای ادامه تحصیل دانشجویان هموار سازند.
متن کامل [PDF 438 kb]   (1165 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1397/12/7 | پذیرش: 1398/1/28 | انتشار: 1400/1/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.