دوره 5، شماره 1 - ( بهار- تابستان 1397 )                   جلد 5 شماره 1 صفحات 34-41 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sharafi H, Khonji A, Rooshenas Z, Rezaei F. The Attitude of Nurses Working in Educational Hospitals of Bandar Abbas University of Medical Sciences toward the Elderly -2017. DSME. 2018; 5 (1) :34-41
URL: http://dsme.hums.ac.ir/article-1-167-fa.html
شرفی حسین، خنجی انسیه، روشناس زینب، رضائی فاطیما. نگرش پرستاران شاغل در بیمارستان‌های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس نسبت به سالمندان. راهبردهای توسعه در آموزش پزشکی. 1397; 5 (1) :34-41

URL: http://dsme.hums.ac.ir/article-1-167-fa.html


چکیده:   (377 مشاهده)

مقدمه و هدف: امروزه به علل مختلف مانند افزایش امید به زندگی و پیشرفت چشمگیر دانش و تکنولوژی در دنیا ،میانگین عمر افراد افزایش یافته است و سالمندی به یک پدیده جهانی تبدیل شده است لذا توجه به سالمندان حائز اهمیت است. در مطالعه حاضر نگرش پرستاران شاغل در بیمارستان‌های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس نسبت به سالمندان در سال 1395 مورد بررسی قرار گرفت.
روش‌ها: این پژوهش به صورت مقطعی از نوع توصیفی- تحلیلی بوده که در سال 1395در بیمارستان‌های آموزشی شهر بندرعباس بر روی 82 پرستار که به طور تصادفی انتخاب شده بودند، انجام شد. جمع‌آوری اطلاعات به صورت مصاحبه و با استفاده از پرسش‌نامه بود. ابزار پژوهش در این مطالعه شامل پرسش‌نامه‌های اطلاعات جمعیت‌شناختی و پرسش‌نامه مقیاس نگرش نسبت به سالمندان Kogan بود. داده‌ها پس از جمع‌آوری با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه 16 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: از پرستاران شرکت‌کننده تعداد 2/51 درصد بالاتر از نمره میانگین و 8/48 درصد پایین‌تر از نمره میانگین کل را داشتند، بر اساس یافته‌های پژوهش بیشترین درصد نگرش مثبت (39 درصد) در بازه سنی 35-30 سال و کمترین نیز در بازه سنی 45-40 سال وجود داشت، از نظر جنس نیز زنان بیشتر از مردان دارای نگرش مثبت به سالمندان بودند و بین میزان تحصیلات و نگرش مثبت به سالمندی ارتباط وجود داشت (05/0 P Value ≤ )
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج مطالعه، نگرش بیشتر پرستاران نسبت به سالمندی مثبت بود و بین سن، جنس، سطح تحصیلات با نگرش پرستاران ارتباط وجود داشت، از طرفی بین گذراندن دوره بازآموزی مراقبت‌های سالمندی و نگرش مثبت پرستاران نیز ارتباط وجود داشت.
واژه‌های کلیدی: پرستار، سالمندی، نگرش.
متن کامل [PDF 449 kb]   (163 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۴/۲۳

جدول [PDF 66 KB]  (23 دریافت)
ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به راهبردهای توسعه در آموزش پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Development Strategies in Medical Education

Designed & Developed by : Yektaweb

Creative Commons License
Development Strategies in Medical Education by http://dsme.hums.ac.ir/ is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.