دوره 8، شماره 3 - ( پائیز 1400 )                   جلد 8 شماره 3 صفحات 19-11 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات بیماری های عفونی، بیمارستان شهید صدوقی، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، یزد، ایران
چکیده:   (724 مشاهده)
مقدمه و هدف: با توجه به سطح آگاهی متفاوت افراد هر جامعه نسبت به واکسیناسیون به خصوص واکسن پاپیلومای انسانی و نقش مهم کادر بهداشت و درمان جامعه بخصوص پزشکان در مورد آگاهی بخشیدن به افراد در این مورد، نقش پزشکان در این زمینه پر رنگ به نظر می رسد. با توجه به این اهمیت نیز هدف مطالعه حاضر، تعیین میزان آگاهی و نگرش کارورزان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در خصوص واکسیناسیون HPV در سال 1397 بود.
روش ها: این مطالعه از نوع مقطعی و توصیفی تحلیلی بود.  با توجه به نقش مهم پزشکان در مورد توجیه افراد برای انجام واکسیناسیون پاپیلوما،  تعداد 200 نفر از کارورزان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در سال 1397 جهت مطالعه حاضر انتخاب و روش نمونه گیری به صورت سرشماری بود. جمع آوری اطلاعات با استفاده از پرسشنامه ای که از قبل تهیه شده بود، صورت گرفت. پرسشنامه مذکور سه قسمت داشت: اطلاعات فردی، قسمت دوم 20 سوال در مورد آگاهی نسبت به عفونت HPV و واکسیناسیون آن و قسمت سوم 26 سوال در خصوص نگرش فرد درباره واکسیناسیون HPV. در نهایت داده های جمع آوری شده،وارد نرم افزار SPSS ورژن 19 شده و با استفاده از آزمون های آماری مورد آنالیز آماری قرار گرفتند.
یافته ها: میانگین نمره کل آگاهی و نمره کل نگرش کارورزان شرکت کننده در مطالعه به ترتیب، 97/3± 28/6 و 41/7±34/57 بود. بین میانگین نمره آگاهی و نگرش افراد بر حسب جنسیت، سن، وضعیت تاهل، سابقه انجام پاپ اسمیر، داشتن فرزند و سابقه دریافت واکسن HPV، تفاوت آماری معناداری یافت نشد. اما بین میانگین نمره آگاهی بر حسب منبع کسب اطلاعات اختلاف آماری معناداری یافت شد (P-value<0.05). همچنین بین نمره آگاهی با نمره نگرش، همبستگی مثبت و معناداری یافت شد.
متن کامل [PDF 770 kb]   (270 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/11/16 | پذیرش: 1400/9/10 | انتشار: 1400/9/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.