دوره 4، شماره 2 - ( پاییز و زمستان 1396 )                   جلد 4 شماره 2 صفحات 71-83 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استادیار
چکیده:   (310 مشاهده)

مقدمه و هدف : با توجه به آمار فزاینده خطاهای دارویی مطالعه‌ای با هدف بررسی عوامل موثر بر خطاهای دارویی از دیدگاه پرستاران در بخش‌های مراقبت‌های ویژه و اورژانس بیمارستان‌های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در سال 1395انجام شد.
روش‌ ها: پژوهش حاضر یک مطالعه توصیفی است و بر روی 221 نفر از پرستاران شاغل در بیمارستان‌های شهرکرد صورت گرفته است. ابزار جمع‌آوری اطلاعات یک پرسش‌نامه سه قسمتی بود. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از آمار توصیفی و آزمونهای آماریT تست، آنالیز واریانس و با نرم افزار SPSS نسخه 18 انجام شد.
یافته ها: بین دو متغیر جنسیت و نوع نوبت کاری با تعداد خطاهای دارویی ارتباط معنی‌دار وجود داشت به طوری که میانگین خطاهای دارویی در مردان بیشتر از زنان بود. همچنین تفاوت معنی‌داری بین تعداد خطاهای دارویی در نوبت‌های مختلف کاری مشاهده شد به طوری که میانگین خطاهای دارویی در نوبت کاری شب بیشتر از صبح بود ولی بین نوبت کاری صبح و در گردش تفاوتی وجود نداشت. مهم‌ترین عوامل موثر در بروز خطاهای دارویی از دیدگاه پرستاران بارکاری زیاد ، کمبود پرستار نسبت به بیمار در بخش و خستگی ناشی از کار اضافی بود.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج پژوهش، لازم است مدیران پرستاری به تناسب منطقی تعداد بیماران با کارکنان موجود در بخش‌ها، کاهش بار‌کاری و کاهش ساعات کاری پرستاران توجه بیشتری داشته باشند چرا که عوامل ذکر شده می‌تواند احتمال بروز خطا‌های دارویی را افزایش دهد.

متن کامل [PDF 761 kb]   (198 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲۲