دوره 3، شماره 2 - ( پاییز و زمستان 1395 )                   جلد 3 شماره 2 صفحات 38-46 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1472 مشاهده)

چکیده

مقدمه و هدف: هدف از این مطالعه تعیین انگیزه‌های انتخاب رشته و ارتباط آن با رضایت از تحصیل دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بود.

روش ها: مطالعه‌ی حاضر از نوع توصیفی-تحلیلی و مقطعی است. جمع‌آوری اطلاعات از طریق پرسشنامه‌ای صورت گرفت که حاوی سؤالاتی در زمینه اطلاعات فردی، سؤالات مربوط به انگیزه‌ی انتخاب رشته و همچنین سؤالات سنجش رضایت تحصیلی بود. جمعیت مورد مطالعه 146 دانشجوی شاغل به تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بودند. داده‌ها با استفاده از آزمون آمار توصیفی، مجذور کای، من ویتنی و ضریب همبستگی پیرسون تجزیه و تحلیل شدند.

یافته ها: میزان پاسخ دهی به پرسشنامه‌ها 85 درصد بود. سه انگیزه‌ای که بیشترین تأثیر را در انتخاب رشته دانشجویان پزشکی داشتند "موقعیت اجتماعی مناسب"، "داشتن مسئولیت در شغل" و "علاقه‌مندی شخصی به علم به ویژه علوم پزشکی" بود. از بین انگیزه‌ها، "علاقه‌مندی شخصی به علم به ویژه علوم پزشکی"، "موقعیت اجتماعی مناسب" و "ارتباط بیشتر با مردم" بیشترین همبستگی را با رضایت تحصیلی داشتند. (001/0=P Value).

نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج پژوهش حاضر انتخاب رشته تحصیلی پزشکی به میزان زیادی مربوط به جایگاه اجتماعی بالای این رشته و مفید و ضروری بودن این رشته برای جامعه است. کلیدواژه‌ها: دانشجویان، انگیزه، انتخاب رشته، رضایت تحصیلی، پزشکی

متن کامل [PDF 505 kb]   (1165 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۷/۱ | پذیرش: ۱۳۹۵/۷/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۱/۲۱